Десняньский Біосферний Резерват

Деснянський біосферний заповідник

Біосферний Резерват Розточчя

Біосферний заповідник Розточчя

Шацький Біосферний Резерват

Біосферний заповідник Шацький

Стратегії та робочі плани ЕА, готові до впровадження

У період з жовтня по грудень 2020 року були розроблені детальні робочі плани та плани моніторингу стратегій екосистемної адаптації до змін клімату. Стратегії були сформульовані у результаті багатомісячної співпраці та 22 онлайн-семінарів та зустрічей, регулярного обговорення та завдяки самостійній роботі представників біосферних резерватів. Після формулювання та вибору стратегій та заходів EA (створено 4 каталоги для основних комплексів екосистем кожного БР), на їх основі було визначено 5 "ключових стратегій EA" для кожного регіону. Робочі плани та плани моніторингу стратегій є готовими до реалізації – результати вже представлено керівному комітету проєкту, за участі представників міністерства України, а документи розподілено серед учасників.

Стратегії та робочі плани ЕA біосферних резерватів
Природне лісовідновлення © Деснянський БР

Деснянський БР (5 із 20 стратегій):

  • Наближене до природи лісівництво
  • Перехід до органічного ведення сільського господарства
  • Збільшення площі природної структури насадження (рослинних угрупувань)
  • Сприяння акумуляції (затримці) води в басейнах річок та боліт
  • Раціональне та стале використання сільськогосподарських угідь

БР “Розточчя” (5 із 18 стратегій):

  • Відновлення антропогенно порушених земель
  • Стале лісокористування
  • Відновлення водно-болотних угідь
  • Збереження та охорона існуючих природних пасовищ
  • Екологічна освіта, як інструмент екосистемної адаптації до змін клімату
Схема посадки (сосна та береза) © Шацький БР

Шацький БР (5 із 17 стратегій):

  • Наближене до природи лісівництво
  • Відновлення природного стану заболочених та водних екосистем (підвищення рівня води в регіоні)
  • Підвищення екологічної свідомості населення
  • Екологічне управління міськими насадженнями та цільова підтримка регулювання продуктивності «зелених» (природних) зон
  • Відновлення виснажених та покинутих сільськогосподарських угідь
 

EA в українських біосферних резерватах - процес розробки стратегії

З липня по вересень 2020 р. Розробка стратегій адаптації до змін клімату на основі екосистем (EA) з українськими біосферними резерватами триває, незважаючи на обмеження та заборону поїздок у зв’язку з пандемією COVID-19 (проєкт є частиною Міжнародної кліматичної ініціативи - IKI). Експерти та співробітники трьох біосферних резерватів-партнерів розробили великий стратегічний портфель, що охоплює всі основні кластери еколого-соціальних систем у відповідних районах. Оцінювання стратегій було здійснено у ході самостійної роботи співробітників БР, за співпраці з партнерами, та регулярним інформуванням про поточний прогрес процесу вибору стратегії. На даний момент, біосферні резервати обирають ключові стратегії адаптації до змін клімату та розробляють детальні робочі плани та плани моніторингу, з метою їх реалізації в ході майбутньої діяльності та управління БР. Цей процес також надає можливість обговорити майбутні заходи, які не мають прямого відношення до проєкту, фінансованого Міністерством навколишнього середовища Німеччини. Одним із завдань є також ідентифікація союзників та джерел фінансування.

Сергій Кубраков (Деснянський БР) презентує та коментує результати оцінки та рейтинг стратегій © Мак К

Якщо Вас цікавить додаткова інформація про процес підготовки стратегій натисніть тут.

Конкурс ідей на тему адаптації до змін клімату

З березня по травень 2020 р. Оголошення запланованого конкурсу ідей щодо адаптації до змін клімату. До участі запрошуються всі місцеві жителі Шацького та Деснянського біосферних резерватів та БР «Розточчя».

Проєктні пропозиції повинні мати на меті подолання наслідків кліматичних змін за допомогою природних екосистем. Базуючись на підході екосистемної адаптації, проєкти повинні передбачати відновлення деградованих або сильно модифікованих екосистем та їх екологічних функцій, задля забезпечення реалізації їх регулювальних послуг. Проєкти повинні містити конкретні заходи адаптації, які будуть впровадженими на місцях, бути вимірюваними та мати довгостроковий вплив на мікроклімат.

Наприкінці було обрано 9 проєктів для реалізації. Щоб ознайомитись з переможцями Конкурсу ідей, натисніть тут.

Тренінг та діалог в Еберсвальде: Екосистемна адаптація в БР

9-13 грудня 2019 року: 15 представників з 5 українських біосферних резерватів ЮНЕСКО зустрілися в Еберсвальде та ініціювали діалог задля спільного розуміння концепції екологічної адаптації до змін клімату. Тренінг був організований та проведений Центром еконіки та управління екосистемами за підтримки Фонду Мікаеля Зуккова.

Групове фото в Національному парку Долини річки Нижній Одер © EA Україна

Щоб отримати додаткову інформацію про тренінг та діалог в Еберсвальде натисніть тут.

Конференція ЮНЕСКО "Людина і біосфера" (EuroMAB) у Дубліні, 2019

1-5 квітня 2019 року: Центр еконіки разом із Фондом Зуккова та колегами з України взяли участь у конференції ЮНЕСКО EuroMAB, яка відбулася у Дубліні, Ірландія. Відбулися плідні дискусії та обмін ідеями, ініціативами та проектами разом з 200 учасниками, що працюють у сфері біосфери, політиками, дослідниками та підприємцями з різних країн Європи, Росії, США та Канади.

Конференція ЮНЕСКО "Людина і біосфера" (EuroMAB) у Дубліні

1-5 квітня 2019 року: Центр еконіки разом із Фондом Зуккова та колегами з України взяли участь у конференції ЮНЕСКО EuroMAB, яка відбулася у Дубліні, Ірландія. Відбулися плідні дискусії та обмін ідеями, ініціативами та проектами разом з 200 учасниками, що працюють у сфері біосфери, політиками, дослідниками та підприємцями з різних країн Європи, Росії, США та Канади. Участь стала можливою завдяки нашому поточному проєкту, спрямованого на підтримку трьох українських біосферних резерватів в їх зусиллях щодо адаптації до кліматичних змін на основі екосистем. У ході серії семінарів та екскурсій учасники дізнатись про вражаючу кількість та ефективність вже існуючих ініціатив, ідей та досліджень. Ці знання є важливими та корисними як для українців, так і для інших проєктів, над якими працює Центр еконіки. Ми також пишаємося змогою поділитися своїми ідеями та стати активною частиною мережі.

Делегати проєкту на EuroMAB 2019, організовані Біосферою Дублінської затоки (зліва: Кевін Мак, Анатолій Смалійчук, Ангела Діхте, Іна Роман, Галина Стрямець, Улі Гребенер; фото Смалійчука А).

Нам дуже сподобалось знайомитись і зміцнювати цю цінну високо мотивовану міжнародну мережу, ділитися своїми ідеями та досвідом з іншими учасниками-практиками.

Міжнародна мережа та конференція підтвердили актуальність та нагальність екосистемної адаптації до кліматичних змін у глобальному масштабі. Ми з гордістю поділились концепцією та розвитком нашого проєкту, який викликав велику зацікавленість як до змісту, так і до методології, і ми впевнені, що в майбутньому будемо інтенсивніше співпрацювати з колегами щодо EА. Ми не єдині стикнулись з цим глобальним викликом, і нам потрібно стратегічно узгодити наші компетенції та ресурси задля збільшення результативності наших соціально-екологічних систем у загальному масштабі.

Прикрою і незрозумілою невдачею наших спільних українсько-німецьких зусиль зробити свій внесок у мережу EuroMAB стала відмова отримання візи двом представникам з Деснянського та Шацького біосферних резерватів. Ми сподіваємось на подальшу підтримку і сприяння зі сторони мережі MAB та гостьових країн. Лише з однаковим відношенням до всіх наших партнерів, наші зусилля щодо створення більш стійкого до клімату, справедливого та сталого майбутнього мають шанси на успіх.