Десняньский Біосферний Резерват

Деснянський біосферний заповідник

Біосферний Резерват Розточчя

Біосферний заповідник Розточчя

Шацький Біосферний Резерват

Біосферний заповідник Шацький

Три українські біосферні резервати розпочали реалізацію пілотних проектів з адаптації до зміни клімату

by Mariana Verbovska

Три українські біосферні резервати розпочали реалізацію пілотних проектів з адаптації до зміни клімату

2 березня відбулася онлайн-зустріч українсько-німецького проекту «Екосистемна адаптація до зміни клімату та стійкий регіональний розвиток через розширення можливостей українських біосферних резерватів» з представниками Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України та експертами, що входять до складу координаційного комітету проекту.

“Ми дуже зацікавлені у інформації, яку напрацював проект. Ми також зацікавлені у інформації про конкретні приклади, на які вже потрібно реагувати для того, щоб максимально врахувати ці аспекти і інтегрувати їх у наступні проекти. Ми бачимо, що в різних секторах економіки мають готуватися і збиратися дані щодо вразливості екосистем до зміни клімату для того, щоб на державному рівні готувати заходи з адаптації”, – розповіла під час зустрічі Ірина Ставчук, заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Представники біосферних резерватів представили результати конкурсу ідей на кращі пілотні проекти з адаптації до зміни клімату і розповіли про перебіг їхньої реалізації.

Зокрема переможцями цього конкурсу стали:

У Деснянському біосферному резерваті:
· Відновлення та збереження родючості ґрунту в зоні Полісся
· Впровадження екологічно-адаптивних методів використання сільськогосподарських угідь
· Переформування хвойних монокультур в мішане, різновікове насадження.

У Шацькому біосферному резерваті:
· Адаптація нових лісових культур На території Шацького національного природного парку
· "Куточок дикої природи", що передбачає створення дендропарку на шкільному подвір’ї
· Екологічна парковка для автомобілів.

У біосферному резерваті "Розточчя":
· Рекультивація антропогенно порушених земель як метод адаптації (на відвалах колишнього кар’єру з видобутку сірки)
· Повторне зволоження та відновлення заповідного болота Заливки
· Створення полезахисних смуг у фермерському господарстві "Адоніс".

Місцевий координатор проекту Анатолій Смалійчук ознайомив учасників зустрічі з підсумками роботи проекту за 2020, а також презентував актуальний стан та перспективи інтеграції екосистемного підходу у адаптації до змін клімату в існуючі та майбутні планувальні документи стратегічного характеру. Зокрема проаналізовано регіональні стратегії розвитку чотирьох областей на період 2021-2027 рр., нещодавно презентований проєкт Державної стратегії управління лісами України до 2035 року розроблений Міністерством, а також інші нормативно-правові акти.

На зустрічі представники Університету сталого розвитку м. Еберсвальде також представили результати роботи наукової складової проекту. Проф. П’єр Ібіш презентував документ з закликом до дій щодо екосистемного підходу до адаптації та статусу біосферних резерватів в Україні та поділився міжнародним досвідом.

Кевін Мак, науковий співробітник Центру еконіки та управління екосистемами, університету в Еберсвальде, під час нашої zoom-зустрічі з партнерами розповів про результати розробки стратегії екосистемної адаптації в українських біосферних резерватах. Ці документи стали результатом роботи понад 20 семінарів з розробки стратегій проведених он-лайн із залученням місцевих і регіональних стейкхолдерів та експертів. Також під час традиційних “живих” семінарів з експертами та стейкхолдерами ми провели пріоритезацію стратегій індивідуально для кожного біосферного резервату.

До переліку п'яти найбільш перспективних стратегій для Шацького біосферного резервату увійшли:

- наближене до природи лісництво,

- відновлення природного стану водно-болотних екосистем,

- підвищення екологічної свідомості населення,

- екологічне управління зеленими насадженнями та цільова підтримка регулюючої здатності зелених ділянок,

- ренатуралізація виснажених, покинутих сільськогосподарських угідь.

Обрані для першочергового втілення стратегії здебільшого збігаються для усіх трьох резерватів, хоча є й свої особливості. Зокрема для Деснянського біосферного резервату пріоритетною також визначено стратегію розвитку органічного землеробства, а для біосферного резервату Біосферний заповідник "Розточчя" – збереження та охорона існуючих природних лук.

Саме ці напрямки лягли в основу пілотних проектів, які ми підтримали і які зараз реалізовуються на території усіх трьох біосферних резерватів.

На завершення зустрічі новий менеджер проекту Ніка Малазонія від Фонду Міхаеля Зуккова розповів про плани роботи проекту на поточний рік. Зокрема проектом передбачено завершення реалізації пілотних проектів та моніторинг їхньої ефективності, підготовка документального фільму про проект, створення платформи для обміну досвідом між усіма біосферними резерватами в Україні, в тому числі з питань щодо екосистемної адаптації до зміни клімату.

Go back