Підсумкова зустріч з партнерами та виконавцями проєкту
by Mariana Verbovska
У п’ятницю, 3 грудня, онлайн відбулася фінальна зустріч проєкту «Екосистемна адаптація до зміни клімату та регіональний розвиток шляхом розширення можливостей біосферних резерватів України». Проєкт тривав понад три роки. Його основна мета: інтеграція екосистемного підходу адаптації до зміни клімату на регіональному і національному рівні.
Проєкт реалізований на території трьох біосферних резерватів ЮНЕСКО в Україні: Деснянського, Шацького (входить до складу транскордонного резервату “Західне Полісся”) та б резервату «Розточчя» (який з 2019 р. є транскордонним з Польщею).
“В рамках проєкту був проведений Конкурс ідей, на кращі пілотні проєкти з адаптації до зміни клімату у трьох біосферних резерватах. Ми отримали 29 заявок, з яких обрали 9, по 3 ідеї з кожного резервату”, – розповів проєктний координатор в Україні Анатолій Смалійчук.
Зокрема, у Деснянському біосферному резерваті реалізували такі проєкти, як:
– відновлення та збереження родючості ґрунту в зоні Полісся;
– впровадження екологічно-адаптивних методів використання сільськогосподарських угідь;
– переформування хвойних монокультур в мішане, різновікове насадження.
У Шацькому біосферному резерваті:
– адаптація нових лісових культур на території Шацького національного природного парку;
– "Куточок дикої природи", що передбачає створення дендропарку на шкільному подвір’ї;
– екологічна парковка для автомобілів.
У біосферному резерваті "Розточчя":
– рекультивація антропогенно порушених земель як метод адаптації (на відвалах колишнього кар’єру з видобутку сірки);
– повторне зволоження та відновлення заповідного болота Заливки;
– створення полезахисних смуг у фермерському господарстві "Адоніс".
Станом на грудень 2021 року усі проєкти успішно реалізовані.
Окрім пілотних ідей, в рамках проєкту були проведені семінари по методиці MARISCO за участю експертів та стейкхолдерів спрямовані на розробку стратегій з адаптації до зміни клімату, проведені навчальні поїздки до Німеччини, візит на конференцію EuroMAB у ірландському місті Дублін, створена веб-сторінка з інформацією про екосистемний підхід до адаптації, де розміщена уся проєктна документація www.eba-ukraine.net, а також знято документальний фільм.
Також важливим результатом проєкту стало налагодження співпраці між біосферними резерватами, представниками місцевої та регіональної влади, а також іншими зацікавленими сторонами у напрямку адаптації до зміни клімату.
“Хочу подякувати усім партнерам, стейкхолдерам, особливо представникам біосферних резерватів, представникам Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, колегам з Університету сталого розвитку м. Еберсвальде. Без вашого вкладу, успіх проєкту був би неможливим! Від імені Фонду Міхаеля Зуккова хотів би підтвердити, що ми зацікавлені у продовженні співпраці і шукаємо додаткове фінансування для цього”, - зазначив менеджер проєкту Ніка Малазонія.
Цей проєкт реалізується в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI). Федеральне міністерство довкілля, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини (BMU) підтримує цю ініціативу на основі рішення, прийнятого Бундестагом Німеччини. Проєкт впроваджується Фондом Міхаеля Зуккова та Університетом сталого розвитку м. Еберсвальде з Німеччини разом з місцевими ГО.
Щоб дізнатися більше інформації про наш проєкт, відвідайте, будь ласка, веб‐сайт: www.eba-ukraine.net.