Десняньский Біосферний Резерват

Деснянський біосферний заповідник

Біосферний Резерват Розточчя

Біосферний заповідник Розточчя

Шацький Біосферний Резерват

Біосферний заповідник Шацький

Інформація про виклики і проблеми, які виникли внаслідок зміни клімату

Наслідки буревію у біосферному резерваті «Деснянський»
Наслідки буревію у біосферному резерваті «Деснянський»

1) Біосферний резерват «Деснянський»

Однією з найважливіших проблем останнім часом на території Деснянського біосферного резервату є зміна клімату. Особливе занепокоєння викликає зростання динаміки катаклізмів, яке спостерігається в останні десятиліття.

На сьогоднішній день існує великий ризик недостатнього розуміння і недооцінки всіх факторів і масштабів впливу різноманітних процесів на глобальну зміну клімату, а саме на території Деснянського біосферного резервату спостерігаються буревії, пожежі, пересихання малих річок, озер, боліт, спалахи шкідників лісу.

2) Біосферний резерват «Шацький»

Збільшилась площа деревостанів, уражених шкідниками і хворобами лісу. За останні роки спостерігається поширення короїда верхівкового у соснових насадженнях біосферного резервату.

Падіння рівня грунтових вод через відсутність опадів та високий коефіцієнт випаровування, що є наслідком збільшення середньодобової температури в літній період, призвели до зниження рівня вод у водно-болотних угіддях БР «Шацький». Особливо це помітно на мілководних акваторіях озер, що розташовані на території резервату, зокрема, озерах Світязь, Пісочне та ін.


Внаслідок зміни клімату берегова лінія місцями відійшла на 50 м

 

Середній рівень води в озері Світязь в 2018 році – 163,32 м. ВНРМ, що на 10 см нижче за середньостатистичні дані. На початок вересня 2019 року цей показник становив 163,05 м. За даними метеорологічних спостережень середньорічна температура повітря за 2017-2018 природний рік становила +9,8 оС, що на 1,4 оС вища за середню багаторічну. Опадів випало 541,7 мм, що на 48,6 мм менше середньої багаторічної кількості за період 1984 - 2017 роки. У 2019 році спостерігаємо поступове зменшення кількості опадів, зокрема, у червні випало всього 15,5 мм, а в липні 62,8 мм.

3) Розточчя


Наслідки сильних поривів вітру на Розточчі

В останні роки зміни клімату виявляються через пониження рівня підземних і поверхневих вод, тривалі посухи, інтенсивні опади (сильні зливи, коли за короткий період випадає місячна норма опадів), часті ожеледі та ожеледиці взимку, сильні пориви вітру, які спричиняють буреломи, урагани і навіть смерчі.

Ліси

В останнє десятиліття лісівники Північної Європи констатують масове всихання сосни через пошкодження короїдами, які природно гинуть при температурі нижчій за –28 оС. Через потепління короїди розмножуються дуже добре, під корою їм нічого не загрожує, природних ворогів у них мало, то ж боротися з ними проблематично. На Розточчі теж вже маємо приклади локального всихання сосни. За умов потепління краще почуваються різні чужорідні види, такі як червоний дуб.

Луки

Інвазії чужорідних видів: золотарника канадського, борщівника Сосновського, амброзії полинолистої, вони витісняють місцеві, що теж є небажаним явищем.

Водно-болотні екосистеми

Страждають як від антропогенного впливу (меліорації в минулому), так і від змін клімату: пересихання джерел, боліт, обміління річок, заростання лучно-болотних ділянок малоцінною рослинністю.

Кліматичні відхилення

Суми температур періодів активної вегетації зростають. Наприклад, у 2000 р. (цей показник для даного року – 3230 0 С відповідав середньому для Причорномор’я (Заставний, 1996), причому вегетаційний період був значно сухіший від норми. Відбувалося також поступове зростання середніх річних температур: у 1998, 1999 та  2016 рр. вони вже відповідали нормі для Закарпатської низовини (Ужгород, 9,30 С), а в 2000 та в 2007 р. – для Криму (Сімферополь, 10,00 С).

За середніми показниками період 1997-2002 рр. та 2012-2018 рр. відрізнявся значно вищими річними і активними температурами та більшою кількістю опадів порівняно з багаторічною нормою. Кліматичні відхилення спостерігалися й раніше – в період 1960–1995 рр.